Blog_ukr

«Мені досі презентують месенджери і маркетплейси», — Мурат Абдрахманов про нові ніші для стартапів


«Мені досі презентують месенджери і маркетплейси», — Мурат Абдрахманов про нові ніші для стартапів

Підприємець, який зробив ім’я в телекомі, а тепер позиціонує себе як венчурний інвестор, розповідає про свої перші інвестиції й про те, чому він дивиться наразі не тільки на ринок Казахстану, але і в бік Східної Європи.


— Мурате, кілька років тому я аналізував ринок венчурного фінансування в Казахстані. І виявив, що він навряд чи становить навіть кілька мільйонів доларів США. До весни 2020-го зрозуміло, що він подорослішав, його місткість зросла в десятки разів. Чи відповідає ця картина вашим відчуттям як венчурного інвестора?

Не зовсім так. Я б назвав це досить спрощеним поглядом. Венчур активно розвивається в країні вже років п’ять. Можливо, така картина склалася через те, що більша частина венчурного айсберга перебуває в непублічному полі. Один із найяскравіших прикладів — Kaspi.kz, який у своєму становленні активно використовував венчурний капітал. Сьогодні є гібридом e-commerce і класичного банку, а його кейс вивчають в Garvard Business School.
Приблизно тоді ж починалася і моя особиста історія як венчурного інвестора: мої перші інвестиції в розмірі 1 млн в Chocofamily.
Щоправда, у чому я з вами згоден, так це в тому, що таких яскравих історій мало.


— А якщо подивитися на цю історію з більш широкого ракурсу: які проєкти є?

Особливість казахстанських проєктів полягає в тому, що вони здебільшого перебувають на ранній стадії. З іншого боку, обсяг фінансування таких проєктів на стадії seed — на рівні $150–250 тисяч. Кількісні параметри такі: відібрати навіть 10 якісних проєктів на цьому етапі в Казахстані досить складно.— Якщо ми продовжимо провалюватися в ретроспективу, то виявимо, що ще 5–6 років тому були е-commerce, купонні сервіси, платіжні системи. Потім платформи (наприклад, «Рахмет»). Зараз інвестор шукає щось із префіксами IoT, Big Data або штучний інтелект. А куди дивитеся ви? У вас є якісь улюблені галузі?

Минуле десятиліття, як ви правильно висловилися, я б назвав часом маркетплейсів, месенджерів, проєктів з e-commerce. У нового десятиліття свої ікони, але навіть за такого очевидного тренду все ще є проекти, у яких розвиваються ці ідеї: до сих пір презентують проєкти месенджерів і маркетплейсів. Але найдивніше навіть не це: великі компанії, групи продовжують інвестувати великі кошти в такі проєкти. Може, там є якісь «політичні» моменти, але бізнес-складника я там точно не бачу. Ні, я нічого не маю проти нішевих можливостей навколо таких проєктів. Але якщо вони і є, то працювати будуть на великих ринках, а не на таких, як Казахстан.
Ближче до поточного десятиліття. Є, звичайно, тренди, про які можна прочитати в інтернеті, і, на мою думку, там є розумне зерно. Але в цілому ситуація досить тривожна. Ті, хто читав книжку Харарі «21 урок для XXI століття», де футуролог наводить оцінки, згідно з якими до кінця поточного десятиліття без роботи може залишитися до мільярда осіб, погодяться: це такий апокаліпсис. І виникає питання: «Хто?» Або, точніше, «Що буде його причиною?» Відповідь — «Автоматизація». Це велика ніша, і, що важливо, вільна ніша, у якій уже зараз дуже багато стартапів. А буде ще більше — це сервіси, що автоматизуватимуть конкретні процеси, які будуть їх покращувати і здешевлювати на користь зростання продуктивності. Якщо коротко, то саме на цю галузь я дивлюся як венчурний інвестор. Мені тут цікаво і комфортно.


— Наскільки розумію, ваші останні інвестиції говорять про те, що ця стратегія вже в роботі. З огляду на наявну інформацію це HR messenger, Faceplate...

Мені ці проєкти дуже подобаються. Вони саме в тому тренді, який ми обговорили вище. Взяти HR messenger. Він автоматизує HR — ця галузь зараз на передньому краю трансформації, там усе дуже непросто: багато процесів, і вони постійно ускладнюються. Так ось, HR messenger кардинально їх змінює, збільшуючи продуктивно до 10 разів! Наступна галузь, де, як я вважаю, будуть відбуватися схожі перетворення, — маркетинг. Ці потреби я бачу і зі свого боку: у зоні моїх інтересів не тільки власні компанії, але й низка венчурних проєктів.
Дуже велика ніша — автоматизація документообігу. Тут я маю на увазі не автоматизацію в частині перекладу на безпаперовий обіг, а в частині рутинних операцій: договору, якісь угоди та інше. Це те, куди я хотів би вкладатися. І вже вкладаюся.


— Мурате, ви відомі як підприємець, який зробив ім'я в телекомі. Чи не тисне цей бекґраунд над вами як уже венчурним інвестором? Як ви взагалі бачите перспективи телекому?

Не секрет, що телеком стагнує, при тому що на ринку в Казахстані є набір послуг, який здатний конкурувати на рівних, а десь навіть випереджає за параметром «ціна/якість» те, що є в Європі. У цілому перспективи телекому оцінюють скептично через відсутність яскравих ідей, тривалий регулярний тиск. 5G не беремо до уваги — це інша історія.
З іншого боку, є цікаві ніші на стику — той самий IoT. Один із моїх проєктів, Orion M2M, працює саме в цьому напряму. Це унікальне підприємство не тільки для Казахстану, але й для пострадянського простору: розробник апаратного забезпечення для мереж LoRaWan. До речі, про Faceplate, платформу для індустріального інтернету речей. Вона збирає, обробляє і візуалізує дані з датчиків IoT. Ба більше, робить предикативну аналітику. Дуже цікавий проєкт.


— Чи є попит із боку топменеджерів до такої аналітики?

Звичайно, саме вони є ініціаторами цього процесу: попит у цьому випадку йде вгору. Спектр питань до якості такої аналітики дуже широкий: від ступеня зношення обладнання до аналізу його простоїв.


— Є вже щось конкретне в скарбничці Faceplate?

Так, нещодавно ми зробили пілот на одному із заводів із розливу напоїв. Власники були стурбовані тим, що витрата рідини не корелюється з обсягом продукції, що випускається. Джерело витоку зрештою знайшли.
Після пілотів у Казахстані ми маємо намір виходити в Росію, СНД і далі — за межі Співдружності.


— І все-таки виникає певний скепсис: існує думка, що такі платформи, в тому числі для IoT, можуть робити «тільки там»...

Я можу сказати, що рівень фахівців у нас досить високий. Не скажу, що проєкти такого високого рівня — це норма для казахстанських стартапів, але вони трапляються. Я, як людина з технологічного бізнесу, бачу їх і відразу виділяю з маси. У цілому, якщо ми говоримо про ринок SCAD і IoT, то, з одного боку, на ньому присутні гіганти зі світовими іменами: від ABB до Siemens, з іншого — стартапам тут досить привільно. Просто всередині великих корпорацій інновації розвиваються інакше: там і шлях довший, та й коштують вони набагато більше. Стартапи ефективніші. Іноді в десятки разів дешевше купити компанію.


— Найважливіше питання для інвестора — критерії виходу з проєкту. Якщо до цього ми говорили про HR messenger і Faceplate, то які вони для вас стосовно цих стартапів? Коли ви вийдете з них?

Є правило: ніколи не входити в проєкт, якщо ти не розумієш, як із нього виходити. І венчурним фінансуванням я займаюся не тільки для розваги — є більш приємні способи витратити гроші. У мене бачення таке: для HR messenger покупці представлені у вигляді стратегів, а такими можуть бути великі HR-агентства, у тому числі з Європи і США. Про Faceplate ми вже говорили: тут інтерес може проявитися з боку великих гравців IoT-ринку.
Якщо говорити конкретно про вартість, то очікування щодо HR messenger — близько $100 млн. Це досить реалістична планка з урахуванням навіть поточних темпів зростання. Faceplate ще чекає пропрацювання валідованої бізнес-моделі. Тому говорити про якісь цифри рано. Але якщо це вистрелить, то це буде дуже великий проєкт, глобальний.


— Мурате, ви вже порушували питання якості стартапів у Казахстані. Вона, чого там кривити, досить низька, та й мало їх. Тому інвестори йдуть туди, де вони є, — у ту ж Росію. Чи так це? Що говорить ваш особистий досвід?

Реальність така: сьогодні я інвестую в основному в компанії за межами Казахстану. Тобто це проєкти в Україні, Африці, Таїланді, Росії. Найближчі кілька років я буду фокусуватися на країни Східної Європи.


Ми бачимо, що в Казахстані активно розвивають екосистему для стартапів, інновацій у цілому. І, на перший погляд, ці кроки досить обнадійливі. Але це з точки зору дилетанта. Що скаже професіонал?

Погоджуюся, робиться багато. І видно, що є і бажання, і ресурси. Той самий Astana Hub, преференції, які є для резидентів. Але цього не достатньо. Держава прагне швидкого результату, на «системному» полі працювати важче, але тут ефекти можуть бути: по-перше, більш стійкими, по-друге, більш якісними з точки зору довгострокової перспективи. Тут просяться заходи, спрямовані на зростання якості освіти в ІТ. Фахівці начебто є, але, на жаль, їхня підготовка потребує кращого. Те ж стосується венчурного інвестування. Держава, з одного боку, говорить: «Інвестуйте». З іншого — розділяти ризики хоча б у частині податкових преференцій не бажає. На відміну від Росії, наприклад.
Непогано б збільшити і кількість грантів на стартовій позиції — це дуже сильно пожвавить екосистему.
І ось ще що важливо. Якщо ми порівняємо кошти, які інвестують у так звану економіку простих речей та у високотехнологічні стартапи, то побачимо різницю в кілька порядків. При цьому весь час здійснюються спроби поставити знак рівності там, де його немає апріорі. Адже розрив гігантський. Хочете ефекти, хочете «зірок» — інвестуйте. Подивіться на найбільші біржові індекси, хто там на верхніх рядках? Не нафта, не сталь, а високотехнологічні компанії. І ще один момент. Наприклад, не було б на ринку Chocotravel, думаєте, це місце пустувало б? Його зайняв би Aviasales, Skyscanner тощо. Претендентів багато.
Висновок тут може бути й не найоригінальніший, але я б хотів підсвітити його: якщо ми не будемо розвивати вітчизняні стартапи, то через 10 років на слуху будуть винятково іноземні.


Мурате, можете розкрити деталі конкретних проєктів, тих, куди прямо зараз спрямований ваш інтерес?

Я досить чітко висловив свої пріоритети: це платформи, що оптимізують процеси. Наразі веду переговори з хлопцями із Санкт-Петербурга щодо платформи з використанням штучного інтелекту. Є інтереси в Україні: нині в процесі входження в ще один HR-проєкт. Він покриває нетривіальне завдання добору сильного фахівця для ІТ-проєктів.

— Наскільки розумію, ви охоче консультуєте стартапи-початківців. Навіщо вам це з огляду на те, що, як ви помітили раніше, до сих пір приносять месенджери і маркетплейси?

Проєктів через мене, справді, проходить багато. І з’являється вже якийсь експертний погляд.— До вас легко достукатися? Зазвичай інвестори тримають дистанцію...

До сих пір було досить легко. На жаль, багато хто приходить із проєктами на рівні ідеї. Тут важко щось сказати: у мене фізично немає часу на менторство, я працюю з уже оформленими проєктами, у яких є хоча б прототип.